Iskolánkban idén is megemlékeztünk az immár hagyományosnak számító Horvát nyelv napjairól, melynek célja az anyanyelv fontosságának hangsúlyozása, valamint nyelvjárásainak és a horvát nyelvi és kulturális örökségnek még alaposabb ismerete.
A Horvát nyelv napjai 2017. március 20-án hétfőn vették kezdetüket az ünnepélyes megnyitóval, melyet Kis Kollár Ilona tanárnő állított össze általános iskolás és gimnazista tanulók közreműködésével.
Ezt követően az Eszéki Egyetem Bölcsészkarának tanára, Dr. Vesna Bjedov tartott előadást a horvát nyelv használata során leggyakrabban elkövetett nyelvi hibákról.
Kedden a tradicionális iskolai szavalóverseny került megrendezésre, amit a pécsi Horvát Színház előadása követett Gátai Zoltán tanár úr „Marica” című drámájának bemutatásával.
E tartalmas hét harmadik napján a „Croatica” kiadó kiadásában nemrég megjelent Horvát-magyar szótár bemutatójára került sor, melyen a szerzők, Dr. Prodán Ágnes és Dr. Barics Ernő is részt vettek a kiadó …. vel együtt.
A délután sokác népviseletek bemutatójával kezdődött, melynek keretében sokác származású tanárainkat és tanulóinkat láthattuk a kifutón Vélin Veszna tanárnő vezetésével. Ugyancsak a textíliák jegyében folytatódott a műsor, amikor is a Néprajzi Múzeum egykori vezetője, Begovácz Rózsa nyitotta meg a szintén diákjaink és tanáraink által készített szőtteskiállítást. A napot táncház zárta a Tanac Együttes táncosainak közreműködésével.
Csütörtökön a mohácsi „Sokackör” tagjait láttuk vendégül, akik színvonalas folklórműsorral gazdagították az eseményt. A mohácsi Kanizsai Dorottya Múzeum igazgatója, dr. Ferkov Jakab a mohácsi sokacok származásáról, viseletéről, nyelvéről és szokásairól tartott rövid bemutatást, majd közelről is megismerhettük a búsóálarc faragásának és a mohácsi kerámia készítésének tudományát is Lakatos László keramikus és Prókai György búsómaszk-faragó mester segítségével.
Utolsó nap, amíg az iskola udvarán a mohácsi kerámiákban főtt a köcsögös bab Siklósi Ágnes tanárnő és édesapja vezérletével, a tantermekben és az aulában nyelvi vetélkedők folytak.
Ezen a napon meglátogattak bennünket a zágrábi „Miroslav Krleza” partneriskolánk diákjai, akik verses összeállításukkal és horváttanárnőjük interaktív előadásával gazdagították programunkat. Felléptek hetedikeseink is, akik az idei „Croatijada”-ra készült projektjüket mutatták be, melynek témája épp a partneriskolánk volt.
Idén is, mint mindig, a Horvát nyelv napjait eredményhirdetéssel zártuk. Jutalmat vehettek át a szavalóverseny és a nyelvi vetélkedő legeredményesebb résztvevői, akik a következők: